top of page
PRZ_1742.jpg

POZNAŃ

HOUSE-F

PU:      155m2

TEREN: 250m2

ROK:    2023

ETAP:   realizacja

Fifny dom powstał dla Agnieszki i Jacka, którzy zwrócili się do nas już dwa lata temu. Podczas rozmów ustaliliśmy ogólne wytyczne: wnętrza miały być wysokie, pełne światła i stonowane, ale z lekkim twistem.

Na zakończenie rozmowy Agnieszka powiedziała: “to ma być taki fifny dom” i ta fifność z nami została już do końca realizacji.

Fifny czyli jaki? Słowo “fifny” w poznańskiej gwarze oznacza zgrabny, szykowny lub zręczny. Słowo pochodzi z języka niemieckiego.

Dom zbudowany został w drugiej linii zabudowy w pobliżu Cytadeli w Poznaniu. Stanął na działce, która ma 250 m kw. powierzchni. Wcześniej w tym miejscu znajdował się niewielki budynek usługowy. Dawne zabudowania wyburzono, ale zachowano rosnące na działce stare drzewo. Udało się nam zaprojektować piętrowy budynek z garażem, który ma 155 m kw. powierzchni.

Dom zbudowany został dla pięcioosobowej rodziny, w której jedna pracuje zdalnie. Dlatego konieczne było stworzenie w środku komfortowego miejsca do pracy. W sumie budynek został oddany do użytku w zaledwie 16 miesięcy od rozpoczęcia procesu projektowego.

 

Fifny dom jest energooszczędny i ekologiczny. Budynek wykonany został w konstrukcji szkieletowej drewnianej w systemie prefabrykatów Steico. Przegrody zewnętrzne wypełniono zadmuchem z wełny drzewnej. O optymalną temperaturę wnętrza dba pompa ciepła, która wspomagana jest wentylacją mechaniczną z rekuperacją. Dodatkowo na dachu umieszczono panele fotowoltaiczne, które rekompensują pobór energii elektrycznej.

Dom ma duże przeszklenia od południowej strony. Okna wpuszczają do wnętrza dużo światła i pozwalają ogrzać przestrzeń. Intensywność wpadającego do wnętrza światła można regulować dzięki żaluzjom zewnętrznym. Dodatkowo system uchylnych świetlików pozwala na szybkie obniżenie temperatury. Właściciele korzystają z nich głównie latem.

Wykonawca: MARFIL Mariusz Filip,

Dostawca systemu STEICO: Eneroo

zdjęcia: Przemysław Turlej

bottom of page