top of page
PRZ_0448.jpg

POZNAŃ

INTERIOR-F

PU:      155m2

ROK:    2023

ETAP:   realizacja

Fifny dom w Poznaniu

 

Około 2 lata temu do naszej pracowni przyszła Agnieszka z Jackiem. Podczas rozmowy o ich przyszłym domu ustaliliśmy ogólne wytyczne: wnętrza miały być wysokie, pełne światła i stonowane, ale z twistem. Wiedzieliśmy, że bardzo ważny będzie pragmatyzm i funkcjonalność, ale szukaliśmy jeszcze jakiegoś wyróżnika. Na jej zakończenie rozmowy Agnieszka powiedziała: “To ma być taki fifny* dom” i ta fifność z nami została już do końca realizacji.

Dom powstał dla aktywnej 5 osobowej rodziny, w którym jedna z osób pracuje zdalnie. Realizacja zajęła jedynie 16 miesięcy od rozpoczęcia procesu projektowego do zamieszkania.

Wnętrza budynku zaprojektowaliśmy w minimalistycznym stylu, dbając o zachowanie długich perspektyw, przebijających niewielki budynek, oraz widoków na zieloną tkankę dzielnicy. Świetliki budują klimat wnętrza, wprowadzając światło naturalne do salonu, nad klatkę schodową oraz doświetlając pralnię. Dzięki temu wszystkie pomieszczenia na piętrze są naturalnie oświetlone, a rozkład pozwala jednocześnie na otwarcie wybranych pomieszczeń i zachowanie prywatności.

 

Pomimo kompaktowego, niewielkiego metrażu dom ma elastyczną funkcję, która została poddana próbie już podczas realizacji. We wnętrzach dominują biele i naturalne drewno, które zostały przełamane delikatnymi kolorami i szarościami. W celu podkreślenia i wydobycia naturalnego światła zastosowaliśmy tynki o różnym uziarnieniu. Dzięki temu wejście po schodach sprawia wrażenie wędrówki po górskim szlaku.

 

Zdjęcia: Przemysław Turlej

bottom of page